زندگینامه كارل لگرفلد

زندگینامه كارل لگرفلد(Karl Lagerfeld)، طراح لباس، عكاس و هنرمند آلماني ساكن پاريس در سال ١٩٣٣ در هامبورگ آلمان متولد شد. وي طراح برندهاي لگرفلد، شنل، فندي و چندين برند مطرح ديگر بوده است. ويژگي خاص فيزيكي او موهاي سفيد، عينك آفتابي مشكي و يقه ي آهار زده مي باشد.

لگرفلد دوران ابتدايي را در آلمان گذراند و در ١٤ سالگي به پاريس مهاجرت كرد و دوران دبيرستان را در رشته هاي نقاشي و تاريخ گذراند. در سال ١٩٥٥ در يك مسابقه ي طراحي لباس كه در پاريس برگزار شد شركت كرد و براي طراحي كت برنده اين رقابت شد. پس از آن به عنوان دستيار و كارآموز پير بالمين، طراح معروف فرانسوي، شروع به كار كرد. پس از ٣ سال كار با بالمين وي براي ٥ سال با برند ژان پتو كار كرد و سالي ٢ بار براي اين برند كالكشن ارائه داد، اگرچه طرح هايش هميشه با انتقاد منفي مواجه مي شد. در سال ١٩٦٣ به برند تيزياني پيوست و تا سال ١٩٦٩ با اين برند كار كرد و براي افراد مشهوري چون اليزابت تيلور، دوريس دوك و پرنسس مارسلا بورگس لباس طراحي كرد.

لگرفلد كار با برند فرانسوي كلوئه را در سال ١٩٦٤ با طراحي چند قطعه براي هر فصل شروع كرد و پس از مدت كوتاهي طراح كالكشن هاي اين برند شد. كالكشن وي براي بهار ١٩٧٣ با استقبال فراواني مواجه شد. وي براي اين كالكشن دامن شلواري هايي از جنس ساتن طراحي كرد كه پيله دار و تا مچ پا بودند.
لگرفلد در سال ١٩٦٥ با طراحي خز و زيورآلات به برند فندي پيوست.
در دهه ي ١٩٧٠ وي براي نمايش هاي فاخر تئاتر شروع به طراحي لباس و صحنه كرد. در دهه ي ١٩٨٠ وي به ستاره ي دنياي مد و فشن تبديل شد و در سال ١٩٨٤ برند خود را راه اندازي كرد. برند وي به دليل لباس هاي خاص مثل ژاكت هاي زرق و برق دارش معروف شد. لگرفلد در سال ٢٠٠٥ امتياز برند خود را به برند تامي واگذار كرد.

وي به دليل خلاقيت و استايل هاي خاصش معروف است، اما اين خلاقيت باعث نشده كه علاقه اش را به لباس هاي قديمي از دست بدهد. بسياري از طرح هاي او با ايجاد تغيير در لباس هاي قديمي ايجاد شده اند.
او هميشه مي گويد: “من از انجام كاري لذت مي برم كه قبلا آن را انجام نداده باشم.” به همين دليل است كه وي به كرات كار خود را براي برند هاي مختلف عوض كرده است و هميشه در حال انجام كارهاي جديد است. به عنوان مثال در سال٢٠١١ براي خط توليد عينك آفتابي برند سوئدي ارفورس(Orrefors) عينك آفتابي طراحي كرد.
لگرفلد همينك در كنار طراحي لباس بيشتر به كار طراحي براي فيلم و عكس مي پردازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *