تفاوت طراحی لباس با تصویرسازی

 

طراحی لباس دنیایی از هنر و خلاقیت و در عین حال کاربرد و پیاده سازی ایده است که به دو دسته مهم تقسیم میشود:

 

۱-کاربردی(لباسهای روزانه و ایده هایی که در لباس قابل پوشش ارایه میشود)

دسته اول-کاربردی- خود به سه گروه تقسیم میشود:

۱-۱.لباسهای فاخر و دست دوز

۱-۲.ready to wear که با کیفیت بالا در فروشگاه های برندها به فروش می رسد.

۱-۳.fast fashion  در برندهایی مثل مانگو،زارا و… که مرتب درحال تغییر هستند و ار تنوع دوخت و پارچه ورنگ زیادی برخوردارند که نسبت به دو گروه اول قیمت و طبعا کیفیت پایینتری دارند.

 

۲-هنری( لباسهای نایشی و ساختار شکن)

 

برای گروه های موسیقی و نمایشی طراحی می شوند. این لباسها در واقع مفهمومی در خود دارند و گاهی نقد اجتماعی در تار وپود و ساختار لباس وجود دارد،گاهی هم فقط حس هنر و هنرمندرا بیان میکند.

یکی از سردمداران این دسته حسین چالایان است که بواسطه فشن شوهایی که برگزار می کند یک مفهوم اجتماعی را نقد میکند.

مهمترین چیزی که طراح لباس باید ذرنظر بگیرد این است که حتما باید فرم لباس،پارچه،خرج کار و… را باهم در طرحش نشان بدهد.

یک طراح لباس موفق باید مهارت پارچه شناسی،رنگ شناسی و حتی شناخت نوع نخ استفاده شده در کارش را داشته باشد.

 

تفاوت طراحی لباس با تصویرسازی

تفاوت طراحی لباس با تصویرسازی

 بازار کار طراح لباس

اگر طراح لباس تمام مهارت های ذکر شده را داشته باشد و دقیقا بدون هیچ ابهامی بتواند طرحش را برای اجرا به الگوساز ارایه دهد بازار کار فوق العاده ای خواهد داشت زیرا تولید کننده ها همیشه به دنبال چنین شخصی با چنین قابلیت هایی هستند که هم بتواند ایده های نو و هم راهکارهای اجرایی ارایه دهد.

نحوه یادگیری طراحی لباس

در واقع قبل از هر چیز باید الفبای طراحی را بیاموزیم. الفبای طراحی لباس از نقطه،خط,خم،سطح،حجم و… شروع می شود و رفته رفته این المان ها به سیلوییت انتقال داده می شوند که نحوه جایگذاری این المان ها را یاد می گیریم. بعد ار شناخت ترکیب بندی اجزاء،نوبت به شناخت پارچه می رسد که این طرح با چه پارچه ای قابلیت اجراء دارد؟

آینده شغلی طراحی لباس

باتوجه به علاقه شخص متغیر است. برای مثال ممکن است شخصی علاقمند به کار صنعتی باشد آن موقع باید در کارخانه فعالیت داشته باشد مثل هاکوپیان ، گراد و… . ممکن است شخصی علاقمند به افتتاح مزون و شخصی دوزی باشد و یا اینکه وارد حیطه تدریس طراحی لباس شود.

سرفصل های آموزشی طراحی لباس

طراحی انواع آستین،یقه،شلوار،مانتو و… استفاده از خلاقیت در طراحی لباس. شناخت رنگ و پارچه. فعالیت د رمدبورد و کالکشن بندی و….

 

تصویرسازی

 

تفاوت طراحی لباس با تصویرسازی

تفاوت طراحی لباس با تصویرسازی

 

در تصویرسازی یک شخص انقدر مهارت عالی در طراحی و اجراء به لحاظ خلق یک موضوع روی کاغذ دارد که عینا بصورت زنده طرحی از یک چیز مثل کمربند گوچی را تصویرسازی میکند و حتی امکان فروش آن طرح به خود شرکت گوچی را هم دارد که آن برند از طرح استفاده تبلیغاتی می کند.

بسیای از تصویرسازان با نرم افزارهایی مثل فتوشاپ و ایلاستیراتور کار می کنند.

 

تفاوت طراحی لباس با تصویرسازی

تفاوت طراحی لباس با تصویرسازی

 

بازارکار تصویرسازی

تصویر سازی در خارج از کشور از استقبال بسیار زیادی برخوردار است بطوری که برندهای معروف دنیا به دنبال اشخاصی هستند که توانایی تصویرسازی در هر زمینه را دارند. ضمن اینکه راه ورود به دانشگاه های معتبر دنیا داشتن مهارت قوی در تصویرسازی است. تصویرسازی در ایران به علت شناخته نشدن این هنر در ایران چندان کاربرد ندارد و عکاسی جای تصویرسازی را در معرفی برندهای ایران گرفته است.

نحوه یادگیری تصویرسازی

برای تصویر سازی اول از هرچیز باید طراحی قوی داشته باشیم و تمرین مداوم داشته باشید و فقط در حیطه لباس متمرکز نباشید بلکه در هر زمینه ای باید قابلیت تصویرسازی داشته باشید.