زندگینامه بیژن پاکزاد طراح لباس ایرانی و مشهور دنیا

زندگینامه بیژن پاکزاد طراح لباس ایرانی و مشهور دنیا : بيژن پاكزاد معروف به بيژن طراح ايراني لباس مردانه و عطر در سال ١٩٤٠(١٣٢٣) در تهران متولد شد. وي فعاليت خود را در زمينه ي مد و فشن در تهران با بوتيك پلنگ صورتي آغاز كرد. در سال ١٩٧٣ به لس آنجلس مهاجرت كرد و در سال ١٩٧٦ بوتيك اختصاصي خود را با نام بيژن در يكي از گران ترين محله هاي دنيا يعني بورلي هيلز افتتاح كرد. بوتيك وي به نام خانه ي بيژن (House of Bijan) به عنوان گران ترين مغازه ي دنيا شناخته شده است

بيژن پاكزاد
بيژن پاكزاد

وي در سال ١٩٨١ اولين عطر مردانه ي خود را به بازار عرضه كرد كه براي رسيدن به بوي رويايي آن ٩٨ ماده ي متفاوت را با هم مخلوط كرده بود. عطرهاي وي علاوه بر بوي خاص در شيشه هاي كريستالي بسيار ويژه به بازار عرضه مي شوند، به طوري كه وي بارها برنده ي جايزه ي بهترين بسته بندي عطر شده است. يكي از اين شيشه هاي خاص، شيشه ي عطري مي باشد كه دايره اي خالي در وسط دارد كه شيشه را به دو بخش تقسيم مي كند. هنگامي كه شيشه تا نصفه پر باشد عطر هر دو بخش را پر مي كند به طوري كه قانون جاذبه نقض مي شود! در حال حاضر عطرهاي بيژن با ١٤ رايحه ي متفاوت در بازار به فروش مي رسند.

براساس گزارش لس آنجلس تايمز فروش عطر و پوشاك بيژن سالانه ٣.٢ ميليارد دلار است.
رنگ مورد علاقه ي وي زرد مي باشد كه در طراحي هايش به كرات از اين رنگ استفاده كرده است.
بيژن در سال ٢٠١١ بر اثر سكته ي مغزي درگذشت. وي از ٢ ازدواج خود صاحب ٣ فرزند به نام هاي دانيلا، نيكلاس، و الكساندرا مي باشد كه همينك اداره ي تجارت وي را بر عهده دارند.

جوايز:
-١٩٨٢: شهروند افتخاري آمريكا
-١٩٨٨: جايزه ي بهترين عطر سال
-١٩٨٨: جايزه ي بهترين بسته بندي عطر زنانه
-١٩٩٧: بهترين كمپين تبليغاتي
-٢٠٠٧: دكتراي افتخاري هنرهاي زيبا از طرف دانشگاه ليبرتي كاليفرنيا
-٢٠١٠: طراح افسانه اي از طرف كالج هنر و طراحي اوتيس
-٢٠١١: كارآفرين برتر سال از طرف دانشگاه آكسفورد
از افراد مشهوري كه وي براي آن ها لباس طراحي كرده است مي توان به جورج بوش پدر و پسر، باراك اوباما، بيل كلينتون، رونالد ريگان، توني بلر، ولاديمير پوتين، اسكار دلارنتا، تام فورد، جورجيو آرماني، تام كروز و آنتوني هاپكينز اشاره كرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *