زندگینامه گابريل كوكو شنل

زندگینامه گابريل كوكو شنل : گابريل كوكو شنل (Gabrielle Coco Chanel) متولد ١٨٨٣ تاجر و طراح لباس فرانسوي و بنيانگذار برند شنل مي باشد. مادرش هنگامي كه كوكو ١٢ ساله بود در اثر بيماري سل از دنيا رفت. پدرش وي را به يتيم خانه اي فرستاد. زندگي در يتيم خانه با وجود فشار و سختي وي را به سوي موفقيت آينده اش هدايت كرد، زيرا كوكو در يتيم خانه خياطي را آموخت. در ١٨ سالگي وي از يتيم خانه خارج شد و در پانسيوني دخترانه اقامت كرد و به دليل آشنايي با خياطي براي كار در مزوني استخدام شد.

كوكو شنل
كوكو شنل

در سال ١٩٠٨ به مولين سفر كرد و با افسر و صاحب كارخانه ي نساجي به نام ايتن بالزان آشنا شد. آشنايي با بالزان باعث آشنايي كوكو با سبك زندگي ثروتمندان و لباس هاي فاخر و جواهرات شد. پس از آن به پاريس سفر كرد و اولين مغازه ي خود را در آنجا افتتاح كرد. كوكو كار طراحي را با طراحي كلاه آغاز كرد و آنچه كه باعث معروف شدنش شد استفاده ي بازيگر مطرح تئاتر، گابريل دورزيا از كلاه طراحي شده ي توسط وي در سال ١٩١٢ بود. پس از آن شروع به طراحي لباس راحتي و غيررسمي از جنس ژرسه براي زنان كرد.

در سال ١٩١٩ وي به عنوان طراح برتر شناخته شد و اولين مزون طراحي لباس فاخر خود را در پاريس افتتاح كرد. در طول جنگ جهاني دوم وي مغازه هاي خود را تعطيل كرد و بيش از ٤٠٠٠ زن كه از كاركنان او بودند، بيكار شدند. در سال ١٩٥٤ پس از اينكه ١٥ سال در زمينه ي مد فعاليت نكرد، فعاليت خود را از سر گرفت. وي در چندين سال پاياني زندگي به سوئيس مهاجرت كرد و در تنهايي به زندگي خود ادامه داد و در سال ١٩٧١ در هتل ريتز در لوزان سوئيس درگذشت.

كوكو شنل به دليل قاطعيت، پشتكار، و انرژي فراوانش در حرفه اش معروف است. وي به دليل ارتباطاتي كه با جامعه ي فرهيختگان، ثروتمندان و هنرمندان پاريس داشت به موفقيت مالي و شهرت فراواني رسيد. او علاوه بر تاثيري كه پس از جنگ جهاني اول بر طرز پوشش زنان گذاشت و آنان را به سمت پوشش راحت تر و شيك تر برد، كار خود را در زمينه ي طراحي جواهرات، كيف و عطر نيز گسترش داد. وي طراح آرم برند شنل با ٢ حرف C در هم تابيده نيز هست. كوكو شنل تنها طراح مدي است كه در مجله ي تايم در ليست ١٠٠ چهره ي تاثيرگذار قرن بيستم جاي دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *