آشنایی با طراحان برتر مد و فشن: الکساندر مک کوئین

آشنایی با طراحان برتر مد و فشن: الکساندر مک کوئین


بیوگرافی الکساندر مک کوئین

الکساندر مک کوئین در سال ١٩۶٩ در لویشام لندن در خانواده ای اسکاتلندی متولد شد. مک کوئین در مدرسه ی راکبی تحصیل کرد و در سن ١۶ سالگی مدرسه را ترک کرد و دوره ی خیاطی را در کالج نیوهام گذراند و برای کارآموزی به خیاطان اندرسون و شپرد پیوست، پس از آن برای گیوز و هاکس کار کرد و سپس به کارخانه ی تولید لباس های تئاتر و سینما انجلز و برمانز پیوست. مک کوئین برای دوره ی کارآموزی در مرکز هنر روزتا شرکت کرد و به طور مستقیم وارد دوره ی کارشناسی ارشد در کالج سنترال سنت مارتینز شد. مهارتی که او در دوره ی کارآموزی کسب کرد باعث شهرت فراوان وی در خیاطی بی عیب و نقصش در دنیای مد و فشن شد.

مک کوئین به لندن برگشت و برای کار به عنوان استاد الگوساز در کالج سنترال سنت مارتینز تقاضانامه پر کرد، اما به دلیل قوی بودن کارهایش، سرگروه اساتید، بابی هیلسون به وی پیشنهاد داد که به عنوان دانشجو دوره ی تحصیلی را بگذراند. وی مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته ی طراحی مد دریافت کرد و کالکشن فارغ التحصیلی او در سال ١٩٩٢ تماما توسط استایلیست ایزابلا بلو خریداری شد. ایزابلا با کمک استایل خاص خود و روابطی که داشت راه را در بسیاری از موارد برای الکساندر باز کرد و مربی وی بود. مک کوئین مدت کوتاهی پس از ارائه ی کالکشن دومش به نام ” نمایش بی رحمی” با کتی انگلند ملاقات کرد که به سرعت دست راست او شد. مک کوئین از او خواست تا در طراحی کالکشن سومش به نام پرندگان همراهش باشد. انگلند از آن پس با مک کوئین کار کرد و “نظریه پرداز دوم” او شد.

نمایش کالکشن های اولیه ی او به دلیل هنجارشکنی های فراوان و استفاده از شوک با شلوارهای فاق کوتاه معروفیت فراوانی را برای او کسب کرد. مک کوئین برای کالکشن های افراطی و هنجارشکنش مشهور است. او اولین طراحی است که افراطی گری و نمایش را به کت واک ها آورد و از تکنولوژی و نوآوری برای ایجاد شوک در بیننده ها استفاده کرد. سیلوئت لباس های او حس فانتزی و انقلابی را به دنیای مد آوردند. مک کوئین از اولین طراحانی است که مدل های هندی را برای کار به لندن آورد.

با آموزش های موسسه طراحان مد می توانید به روز باشید جدیدترین دوره های ثبت‌نامی طراحی لباس را از اینجا مطلع شوید

مک کوئین برای طراحی لباس به جیوانشی پیوست و اولین کالکشن کوتور وی برای این برند با شکست مواجه شد، به طوری که خود او در مصاحبه ای با مجله ی وُگ در سال ١٩٩٧ آن را “چرند” نامید. مک کوئین در کار با جیوانشی کمی از افراطی گری خود کم کرد، اما خصلت انقلابی بودن خود را حفظ کرد، به طوری که در کت واک پاییز ١٩٩٨ از مدلی که قطع عضو شده بود، ایمی مولینز، استفاده کرد که با پاهای چوبی وارد صحنه شد.

تا سال ٢٠٠٧ مک کوئین بوتیک هایی را در لندن، نیویورک، لس آنجلس، میلان، و لاس وگاس افتتاح کرد و افرادی چون نیکول کیدمن، پنلوپه کروز، سارا پارکر، ریحانا، و مونیکا براون بارها لباس های او را پوشیدند.
مک کوئین در فوریه ی ٢٠١٠ در اثر خودکشی درگذشت.

از دستاوردهای او این است که یکی از جوان ترین طراحانی است که لقب “طراح برتر سال بریتانیا” را کسب کرده که وی چهار بار بین سال های ١٩٩۶ تا ٢٠٠٣ این مقام را به دست آورد.

بیوگرافی  رالف لوران( Ralph Lauren) طراح لباس را از اینجا

معرفی طراحان برتر دنیا

طراحان برتر طراحی لباس

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *