آشنایی با طراحان لباس دنیا : مارک جاکوبز / طراحی لباس چیست ؟

آشنایی با طراحان لباس دنیا : مارک جاکوبز / طراحی لباس چیست ؟ مارك جاكوبز(Marc Jacobs)، طراح مد و لباس آمريكايي، در سال ١٩٦٣ در نيويورك آمريكا متولد شد. هنگامي كه هفت ساله بود پدرش را از دست داد. بر اساس اظهارات مارك، مادرش از نظر رواني سالم نبود و مراقبت درستي از فرزندانش نمي كرد. هنگامي كه مارك نوجوان بود، براي زندگي به خانه ي پدربزرگ و مادربزرگش در منهتن رفت. رابطه ي عميق او با مادربزرگش و عشق عميقي كه هر دو در ستايش زيبايي ها داشتند، و تحسين هميشگي مادربزرگش از طراحي هاي وي، باعث شد تا او به سمت تحصيل در اين رشته سوق داده شود و وارد دبيرستان طراحي و هنر شود. مارك در مورد مادربزرگش و نقش او در پيشرفتش مي گويد:” او كسي بود كه به من ميدان داد تا استعدادهايم را شكوفا كنم. وي تنها كسي بود كه هرگز به من نگفت نمي تواني!”

آشنایی با طراحان لباس دنیا : مارک جاکوبز / طراحی لباس چیست ؟

مارك در پانزده سالگي در بوتيك آوانگارد شاريواري شروع به كار كرد. كار او در اين فروشگاه تا كردن لباس ها و لباس پوشاندن به مانكن ها بود، ولي مدير فروشگاه به وي اجازه داده بود تا براي فروشگاه پليور طراحي كند. كار در اين فروشگاه مارك را به سمت تحصيل در كالج طراحي پارسنز هدايت كرد.
در سن ٢١ سالگي و زماني كه دانشجو بود، مارك اولين محصولات خود را كه پليورهاي دست بافت بود به بازار عرضه كرد. وي همچنين در دوران تحصيل در سال ١٩٨٤ برنده ي جايزه ي بهترين دانشجوي طراحي شد. در سال ١٩٨٦ با پشتيباني مالي برند Onward Kashiyama USA، اولين كالكشن خود را با برند مارك جاكوبز به بازار عرضه كرد. در سال ١٩٨٧ به عنوان جوان ترين طراح در تاريخ آمريكا برنده ي جايزه ي “استعداد جديد در طراحي” شد.

در سال ١٩٨٨ كار طراحي لباس زنانه براي برند Perry Ellis را شروع كرد. در سال ١٩٩٢ برنده ي جايزه ي بهترين طراح لباس زنانه شد. در سال ١٩٩٣ با همكاري شريك خود، رابرت دافي، كمپاني Marc Jacobs International Company را افتتاح كرد. در سال ١٩٩٤، مارك اولين كالكشن كامل لباس مردانه ي خود را به بازار عرضه كرد. در سال ١٩٩٧ شروع به كار براي لوئي ويتون كرد و اولين كالكشن لباس هاي آماده را براي اين برند طراحي كرد.

آشنایی با طراحان لباس دنیا : مارک جاکوبز / طراحی لباس چیست ؟

در سال ٢٠٠٥، جاكوبز دومين لاين خود را به نام Marc by Marc Jacobs معرفي كرد. در سال ٢٠٠٦ توليد بادي اسپلش هاي معروف خود را شروع كرد. وي در سال ٢٠١٤ كار براي لوئي ويتون را رها كرد تا روي برند خود تمركز بيشتري داشته باشد. وي در سال ٢٠١٥ پايان كار Marc by Marc Jacobs را اعلام كرد تا بيشتر روي برند اصلي خود يعني Marc Jacobs كار كند تا پاسخگوي مشتري هايي براي اجناس لوكس باشد. وي در حال حاضر محصولات مختلفي چون لباس زنانه و مردانه، كيف و كفش، لباس كودك، لوازم آرايشي و عطر را توليد مي كند.

در سال ٢٠١٣، ٢٨٥ فروشگاه محصولات مارك جاكوبز در ٦٠ كشور جهان فعاليت داشتند.
مارك جاكوبز در سال ٢٠١٤ از سوي مجله ي تايم در ليست ١٠٠ انسان تاثيرگذار سال قرار گرفت.
جوايز:
-١٩٩١،١٩٩٢،١٩٩٧، ٢٠١٠ و ٢٠١٦: طراح برتر سال براي لباس زنانه
-١٩٩٨، ١٩٩٩، ٢٠٠٣ و ٢٠٠٥: طراح برتر سال براي اكسسوري
-٢٠٠٢: طراح برتر سال براي لباس مردانه
-٢٠١١: جايزه ي يك عمر دستاورد

آشنایی با طراحان لباس دنیا : مارک جاکوبز / طراحی لباس چیست ؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان می توانید با موسسه طراحان مد تماس حاصل فرمایید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *