کریستوبال بالنسیاگا کیست؟

 

کریستوبل بالنسیاگا، طراح لباس اسپانیایی زاده ی ۲۱ ژانویه ۱۸۹۵ بود. پدر او ماهیگیر و مادرش خیاط بود. وی در کودکی پدرش را از دست داد و بیشتر زمان خود را در کنار مادرش و در کارگاهش می گذراند. در ۱۲ سالگی کارش را به عنوان کارآموز یک خیاط آغاز کرد و در سنین نوجوانی نجیب زاده های شهر مشتری و حامی او بودند. یکی از حامیان بالنسیاگا، او را برای یادگیری حرفه ای خیاطی به مادرید فرستاد. بالنسیاگا از معدود طراحان در تاریخ فشن است که نه فقط مسلط به طراحی؛ بلکه مسلط به دوخت و برش نیز می باشد.

 

کریستوبال بالنسیاگا

وی در شهر ساحلی سن سباستین در سال ۱۹۱۹ بوتیک خود را با نام مادرش ایسا راه انداخت و در مادرید و بارسلونا گسترش یافت. او به عنوان طراحی موفق در اسپانیا شناخته می شد. خانواده های اشرافی اسپانیا لباس های او را می پوشیدند. با آغاز جنگ داخلی اسپانیا، بالنسیاگا به پاریس مهاجرت کرد و بوتیک خود را در پاریس راه انداخت. در سال های بعد خلاقیت های او در طراحی و دوخت لباس رونمایی شد. در سال ۱۹۵۱ شانه های لباس را پهن کرد و دور کمر را حذف کرد، سال ۱۹۵۵ تونیکی طراحی کرد که بعد ها تبدیل به شومیز در سال ۱۹۵۷ شد. سال ۱۹۵۹ کار و هنر او با لباس های کمر بلند و کت هایی با برش کیمونو گسترش یافت.

در سال ۱۹۶۰ لباس عروسی ملکه فابیولا به همراه پادشاه بودن بلژیک را طراحی کرد. ملکه بعد ها لباسش را به موزه ی بالنسیاگا اهدا کرد.

وی کلاس های فشن دیزان با الهام از اسکار دلا رنتا، آندره کورژ و ژیوانشی برگزار کرد. کارهای او در دهه ی پنجاه و شصت به عنوان شاهکارهای اوت کوتور شناخته می شوند. در دهه ی پنجاه و در میان طراحانی چون کریستین دیور، پیر بالمین و کوکو شنل، بالنسیاگا به عنوان پیش کسوت شناخته می شد و او را پادشاه فشن صدا می کردند. طراحی های او طوری بودند که تا به حال در تاریخ فشن وجود نداشتند. او استاد خیاطی و طراحی بود. مهارت او در خیاطی، بالنسیاگا را بالاتر از دیگر طراحان قرار می داد و هدف اصلی تمام مشتریان بود. وی شکل لباس های روزمره ی بانوان را تغییر می داد و باعث می شد مردم از سرتاسر جهان برای خرید کار های او به بوتیک هایش بروند. مشهور ترین مشتریان وی گریس کلی(بازیگر آمریکایی)، آدری هپبورن(بازیگر بریتانیایی)،جکی کندی(همسر جان کندی) و آوا گاردنر(بازیگر) بودند.

کریستین دیور درباره ی او می گوید: اوت کوتور مانند یک ارکست است که بالنسیاگا آن را رهبری می کند و دیگر طراحان نوازنده هایی هستند که از او پیروی می کنند. به گفته ی شنل: دیگران فقط طراح لباس بودند اما بالنسیاگا استاد و پدر اوت کوتور بود. به نقل از دایانا وری لند(مقاله نویس): بالنسیاگا فشن را برای دنیا آورد. او آغاز همه چیز بود، هرچیزی که در فشن به ذهنتان می رسد، رنگ، پارچه، کت های بارانی و انواع کلاه، بالنسیاگا آغاز کرد. هالستون(طراح لباس آمریکایی) می گوید: او تنها کسی است که چیزی را به شیوه ی بد انجام نداد؛ او قهرمان تمامی طراحان می باشد. اسکار دلا رنتا می گوید: هیچ کس نمی تواند جایگزین او باشد. به نقل از نورمن نورل سه تن از برگترین طراحان قرن بیستم مادلین ویونه، کوکو شنل و بالنسیاگا هستند.

بالنسیاگا در سال ۱۹۶۸ در سن ۷۴ سالگی پس از ۳۰ سال کار در پاریس، تصمیم گرفت بازنشسته شود و کارگاه های خود را در پاریس، بارسلونا و مادرید بست. وی در ۲۳ مارس ۱۹۷۲ در اسپانیا درگذشت. در روز مرگش تمام مجلات مد اعلام کردند: پادشاه درگذشت اما هنرش زنده می ماند. امروزه بالنسیاگا با مدیریت دمنا گواسالیا و گروه کرینگ اداره می شود.


در ۲۴ مارس ۲۰۱۱ موزه ی سان فرانسیسکو، موزه ی بالنسیاگا را با ۱۲۰ قطعه از کارهای او افتتاح کرد. در ۷ ژوین موزه ی بالنسیاگا در اسپانیا با حضور ژیوانشی و با ۱۲۰۰ لباس طراحی شده توسط بالنسیاگا نیز افتتاح شد. همچنین کالکشن v&a در بریتانیا بزرگترین کالکشن کلاه های طراحی شده توسط بالنسیاگا است. اکثر کلاه ها توسط سسیل بیتون(عکاس) جمع آوری شدند. امروزه این کالکشن ها برای نسل های بعدی فشن تدریس می شوند.

معرفی طراحان برتر دنیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *