کارل لاگرفیلد

۲۲ فوریه سالروز خاکسپاری اسطوره دنیای فشن.

۱۹ فوریه ۲۰۱۹ اولین سال درگذشت کارل لاگرفیلد بود. به همین بهانه به شرح مختصری از زندگی و فعالیت هنری این اسطوره می پردازیم.

کارل متولد ۱۰ سپتامبر ۱۹۳۳ در هامبورگ آلمان بود. او مدیر هنری آلمانی، طراح لباس، هنرمند، عکاس بود که در پاریس زندگی می کرد. کارل از همان دوران کودکی علاقه ی زیادی به هنر و طراحی داشت. هم کلاسی هایش می گویند : « مهم نبود ما در کلاس چه می کردیم؛ او همیشه در حال طراحی بود.» به گفته ی خودش موزه ها و هنرمندان فرانسوی الهام بخش او بودند. به همین علت در مدرسه مشغول یادگیری زبان فرانسه شد تا به پاریس برود و در رشته ی طراحی تحصیل کند.

در سال ۱۹۵۵ پس از دو سال زندگی در پاریس، در یک مسابقه ی طراحی کت شرکت کرد و برنده شد. سپس به مدت سه سال به عنوان دستیار بالمین استخدام شد.
لاگرفیلد همیشه در حال مطالعه و کار بود؛ در سال ۱۹۶۶ به رم رفت تا در رشته ی تاریخ هنر تحصیل کند و همان جا با برند هایی مثل والنتینو و کلوئی همکاری کرد. در سال ۱۹۶۷ به عنوان مدیر هنری برند فِندی انتخاب شد و تا زمان مرگش این مقام را با طراحی های خلاقانه حفظ کرد.
در دهه ی هشتاد، برند شنل لاگرفیلد را استخدام کرد؛ همان سال هایی که این برند کوکو شنل را از دست داده بود و داشت رو به نابودی می رفت، لاگرفیلد با موفقیت های عظیم زندگی را به این برند بازگرداند و تا زمان مرگش این موفقیت را حفظ کرد.

لاگرفیلد یک سال پس از کار برای شنل، از برند خودش با نام خودش رونمایی کرد. کارل همیشه به موهای سفید، عینک مشکی، دستکش مشکی و یقه های سفید جدا شدنی معروف بود.
چند ماه پس از مرگش در ۲۰ ژوئن ۲۰۱۹ مراسم یادبودی با نام «کارل برای همیشه» برگزار شد. در این مراسم ۲۵۰۰ مهمان از جمله تمام طراحان معروف و ۶۰ تصویر بزرگ کارل روی تمام دیوار ها وجود داشت.

به گفته ی کارل پیراهن سفید پایه ی همه چیز است و همه چیز در مد پس از پیراهن سفید می آید. به همین سبب در جولای ۲۰۱۹، به احترام کارل از پروژه پیراهن سفید رونمایی شد؛ این پروژه کالکشنی از پیراهن های نمادین سفید بود.

معرفی طراحان برتر دنیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *