تاریخچه ی برند

تاریخچه ی برند

برند Balmain از برند های بسیار محبوب و تاثیرگذار دنیای مد است. این برند فرانسوی در سال ۱۹۴۵ توسط پیر بالمن (Pierre Balmain) تاسیس شد.

Model-is-wearing-Pierre-Balmain-February-1951

پیر بالمن زاده ی سال ۱۹۱۴ در فرانسه می باشد. پدرش پارچه فروشی داشت و مادر و خواهرش در یک بوتیک لباس کار می کردند. پیر پس از مرگ پدرش در سال ۱۹۲۱ در همان بوتیک مشغول به کار شد. در ۱۹ سالگی به مدرسه ی هنرهای زیبا برای تحصیل در رشته ی معماری رفت اما بیشتر وقتش را صرف طراحی لباس می کرد و پس از آشنایی با ادوارد مولینو (Edward Molyneux)طراح لباس، مدرسه را ترک کرد تا برای ادوارد کار کند. در اواخر دهه ی ۳۰ میلادی به نیروی هوایی ارتش پیوست و پس از جنگ خانه ی مد خود را با نام بالمن در پاریس افتتاح کرد. اولین کالکشن لباس خود را در اکتبر ۱۹۴۵ ارائه داد و اولین عطر خود با نام جولی مادام را در سال ۱۹۴۹ رونمایی کرد.

برند Balmain

پیر بالمن در سال ۱۹۴۰ با کریستین دیور ملاقات کرد که این آشنایی نقش مهمی در روند شغلی وی داشت. او پس از جنگ جهانی دوم به عنوان پادشاه مد فرانسه شناخته می شد و لباس اشخاص مهمی چون آوا گاردنر، آدری هپبورن، بانوی اول نیکاراگوئه و ملکه ی تایلند را طراحی می کرد. پس از جنگ لباس ها شکل تجملاتی پیدا کردند و طرح های دیور روند غالب مد را شکل می دادند.

بالمن نیز از این روند پیروی می کرد و در عین تجملاتی بودن، سادگی را نیز حفظ می کرد. او به سراسر جهان سفر کرد تا مد فرانسوی را آموزش دهد. احتمالا همین مطالعه ی معماری پیر بالمن بود که باعث شد ساختار هایی متفاوت در سرشانه لباس و کمربند های متنوع ایجاد کند.

مدیران هنری برند در طی سال ها

این برند پس از مرگ بالمن در سال ۱۹۸۲ توسط اریک مورتنسن (Erik Montensen) اداره می شد. اریک همیشه در تلاش بود روحیه ی خلاقانه در عرصه ی مد و کوتور را حفظ کند. او جوایز متعددی برای کالکشن هایش از جمله کالکشن زیبای اوت کوتور پاییز زمستان ۱۹۸۴ و ۱۹۸۷ کسب کرد. اریک پس از ۸ سال برند بالمن را ترک کرد. پس از او، هرو پیر (Herve Pierre) طراح فرانسوی به عنوان مدیر هنری برند انتخاب شد.

pierre-balmain-vogue-archive-CN00142087

می شود گفت تاثیر گذارترین طراحی که برند بالمن را مدیریت کرد، اسکار دلا رنتا(Oscar De La Renta) بود. او بیشتر اوقاتش را در نیویورک می گذراند و توانست چهره ی بالمن را مشهور تر سازد. تمرکز دلا رنتا بر جزئیات و سیلوئت های کلاسیک بود و مثل پیر علاقه به طراحی و استایل ساده نسبت به استایل های تجملاتی داشت. عرصه ی اوت کوتور در آن زمان با چالش های سختی روبرو بود که دلارنتا با مدیریت بالمن از سال ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۲ توانست برند را نجات دهد.

پس از دلا رنتا، کریستف دکارنین (Christophe Decarnin) در سال ۲۰۰۵ به عنوان مدیر هنری انتخاب شد. کریستف بر خلاف تمام طراحان قبل از خود، اصرار به مدرن کردن برند داشت. او طرفدار قیمت های گران و لباس های پر زرق و برق بود که به شدت در تضاد با طراحی های کلاسیک و لوکس این برند بود.

در سال ۲۰۱۱ اولیویر روستینگ (Olivier Rousteing) جایگزین کریستف شد. اولیویر از سال ۲۰۰۹ به عنوان کارآموز در این برند و همچنین در کنار روبرتو کاوالی کار می کرد. در آن زمان اولیویر طراح ناشناخته ای بود که سعی می کرد جنبه های شیک و کلاسیک را به برند بازگرداند. او از هنر آسیایی برای طراحی لباس الهام گرفت زیرا آسیا بخش بزرگی از مشتریان برند را تشکیل می دادند.

Olivier-Rousteing-Faire-naitre-un-enfant-sous-X-c-est-comme-faire-naitre-un-enfant-avec-honte

بالمن در سال ۲۰۲۰

بالمن برندی بسیار محبوب در فضای مجازی است که این را می توان به مدیر هنری جوان برند یعنی اولیویر روستینگ نسبت داد. حضور فعال او در تمام شبکه های مجازی و در میهمانی ها با سلبریتی ها از جمله کارداشیان ها و جنیفر لوپز در حالی که لباس های بالمن را پوشیدند، تاثیرات چشمگیری بر این برند در عرصه ی مد گذاشته است. ایجاد این روابط قوی بین برند وی و تأثیرگذاران دنیای امروز به بالمن کمک کرده است تا تصویری جوان و مدرن را که با آن شناخته شده اند ، ایجاد کند.

Olivier-Rousteing’s-Balmain-Army

اولیویر تا به حال کالکشن های متعددی برای ادای احترام به موسس برند طراحی کرده است؛ از جمله کالکشن بهار تابستان ۲۰۲۱ که الهام گرفته از نقوش پارچه های دهه هفتاد بود. رنگ های مونوکروم، سرشانه های عظیم و پیراهن های دست دوز با سنگ های قیمتی از ویژگی های چشمگیر این فشن شو بودند.

Olivier

اکنون روز به روز به تعداد مخاطبان برند بالمن اضافه می شود و اولیویر به خوبی توانسته محبوبیت خود را حفظ کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت طراحان مد مراجعه کنید.

 

اخبار و رویدادهامقالاتنقد کالکشن برند های معتبر دنیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *