برسی پوشش ایرلند و تاثیر آن بر دنیای امروزه فشن

پوشش در ایرلند و تاثیر آن بر دنیای امروزه فشن

پوشش ایرلند و تاثیر آن بر دنیای امروزه فشن

فرهنگ پوشش ایرلند و تاثیر آن بر دنیای امروزه فشن یکی از جذاب ترین قسمت های این کشور است که هر کدام از لباس ها مفهوم و داستان تاریخی دارند. اکثر لباس هایشان از جنس پشم، لینن و چرم بود. مورخان و باستان شناسان عقیده دارند که مردم ایرلند لباس های ساده و راحت، خرقه و یا شنل های پشمی و بلوز هایی از جنس لینن به تن می کردند.

در قرن سیزدهم ایرلندی ها بالاپوش هایی می پوشیدند که از پشم بافته شده بود. اکثر بالاپوش ها از تکه پارچه های به هم دوخته شده تولید می شدند.

مردان و زنان هر دو بلوز های ساده و گشاد می پوشیدند ولی زنان از این بلوز ها به عنوان لباس زیر استفاده میکردند و روی آنها یک پیرهن بدون آستین می پوشیدند.

پوشش لباس در ایرلند
پوشش لباس در ایرلند
لباس در ایرلند

البته البسه ی سنتی معروف تری هم در ایرلند وجود دارد. اگرچه عموم مردم باور دارند دامن های چهارخانه ی کیلت مخصوص اسکاتلند هستند اما ایرلندی ها نیز آن ها را می پوشیدند. در اوایل قرن بیستم، ایرلندی ها به نشانه ی استقلال از انگلستان، این دامن ها را می پوشیدند. بسیاری از آنها رنگ زعفرانی استفاده می کردند و به همین دلیل پوشیدن لباس ها به این رنگ در انگلستان ممنوع شد.

لباس در ایرلند
لباس در ایرلند
لباس در ایرلند

آب و هوا نیز نقش مهمی در پوشش ایرلندی ها بازی می کند. هوای ایرلند معمولا متعادل است اما بارش ناگهانی و باد های سرد اصلا غیر معمول نیستند. به همین دلیل ایرلندی ها چند لایه لباس می پوشیدند تا بتوانند هنگام تغییرات دما لباس های جدید بپوشند یا یک لایه از لباس هایشان را در بیاورند. هم چنین ژاکت های پشمی دافع آب راه حل مناسبی برای این آب و هوا بود که بیشتر ماهیگیران می پوشیدند. برخی رودوزی های روی این ژاکت اشاره به سخت کوشی زنبورداران و شیرینی عسل است.

فشن در ایرلند
فشن در ایرلند
فشن در ایرلند

رنگ های غالب در پوشش ایرلندی ها طیف های رنگی سبز، سفید، قرمز، نخودی، آبی تیره و در بعضی مواقع زرد و نارنجی است. زنان سارافن هایی به رنگ های روشن به تن می کنند و در حاشیه های لباس تزئینات به رنگ طلایی وجود دارد.

در دهه بیست میلادی شال های پشمی بلند برای زنان باب شد که در دهه چهل و سال های جنگ روسری های کوچک جای شال را گرفت. این روسری ها از جنس حریر یا ابریشم بودند و زیر چانه گره می زدند که برند های مشهوری همچون الکساندر مک کویین و هرمس از این روسری ها در کالکشن های خود استفاده می کردند. در دهه پنجاه، ایرلند دارای بهترین تولیدکنندگان کت فاستونی راه راه بود و مشابه این کت ها در طراحی های شنل نیز از گذشته تا به امروز دیده می شود.

طراحی لباس در ایرلند
طراحی لباس در ایرلند
طراخحی لباس در ایرلند

در طی سال ها کالکشن های بسیاری با الهام از پوشش ایرلند طراحی شد؛ از جمله شو اوت کوتور پاییز ۲۰۰۵ کریستین دیور با طراحی جان گالیانو که با ایجاد فضایی سرسبز، استفاده از رنگ های سبز و زرد و کلاه های سبزرنگ با تزئینات گل و گیاه، حس و فضایی ایرلندی ایجاد می کرد.

فشن در ایرلند

روبرتو کاوالی در شو ۲۰۰۷ علاوه بر استفاده از رنگ های سبز، تزئئینات طلایی رنگ روی کمربند و حاشیه های لباس نیز به کار برده بود که الهام گرفته از فرهنگ ایرلند بود.

در شو بهار ۲۰۱۲ اسکار دلارنتا نیز شاهد رودوزی های بسیار ظریف، پارچه های ضخیم سبز و کفش هایی با تزئینات پرکار بودیم.

از پوشش متنوع و زیبای ایرلند تا کنون فیلم های بسیاری ساخته شده و در دنیای فشن نیز همیشه اثری از این فرهنگ وجود دارد.

فشن در ایرلند
فشن در ایرلند

استایلینگمقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *