پوشش اقلیم مکزیک

پوشش اقلیم مکزیک : لباس های مکزیک پر از طرح و رنگ هستند که هر کدام برای جشن، تعطیلات و یا فستیوال های خاص طراحی شده اند. محافظت از آفتاب ( کلاه ها حاشیه های وسیعی دارند و لباس ها از مواد طبیعی تهیه شدند) ، روشنایی ( همه پارچه ها به رنگ های روشن هستند، از رودوزی و روبان های بسیاری نیز استفاده می شود) و شیک بودن ( دامن و بلوز های بلند، استفاده از گل آرایی تزئین و آرایش مو) از ویژگی های اصلی لباس های مکزیک هستند.

لباس مردان در طی دوران مختلف تغییرات بسیاری کرده است اما طرح لباس زنان تقریبا ثابت بوده است. اکثر لباس ها ترکیبی از فرهنگ آمریکا و اروپا هستند.

لباس مکزیکی
لباس مکزیکی

پارچه های متداولی که استفاده می شود، پشم، کتان و ابریشم می باشند و رنگ ها اکثرا قرمز، سبز، قهوه ای و زرد هستند. مکزیکی ها در گذشته از گیاه برای رنگرزی لباس استفاده می کردند.

معمولا مردان شال های بلند به نام sarape، کت و شلوار هایی با نام charro suit ، ژاکت های راه راه( baja jacket) ، کلاه (sombrero) ، بلوز و شلوار (guayabero) و پانچو می پوشند.

ساراپه شال های بلند رنگی با حاشیه های چین دار است که به عنوان کت یا به عنوان پتو استفاده می شود. کت و شلوار چارو به زیبایی رودوزی شده و معمولا در مراسم های سوگواری پوشیده می شود. کلاه مکزیکی ها از نی های رنگی یا تک رنگ درست می شود و لبه های وسیع دارد. بلوز شلوار (guayabero) از جنس کتان و بسیار خنک است که در هر جا پوشیده می شود و گاهی با رودوزی تزئین می شود. ژاکت ها baja) jacket) از پوشش هیپی ها الهام گرفته شده، معمولا گرم است، یک جیب بزرگ در قسمت شکم دارد و دارای طرح های راه راه با رنگ های متنوع است. پانچو یکی دیگر از لباس هایی است که در میان جهان محبوب شده است. پانچو دو نوع متفاوت دارد؛ یکی بسیار ساده که فقط دایره ای در وسط برای قرار گیری سر دارد و دیگری به عنوان بارانی استفاده می شود و محل قرارگیری دست نیز دوخته می شود.

لباس مکزیکی

کفش های مردان مکزیکی بسیار متنوع است؛ کفش راحتی با پاشنه کوتاه (huaraches) ، بوت های کابوی مکزیکی و بوت های نوک تیز. بوت های مکزیکی از اوایل سال ۱۸۰۰ استفاده می شد و از چرم حیوانات( گاو، شترمرغ و مارمولک) تهیه می شد. بعضی دارای پاشنه و بعضی صاف هستند. کفش های راحتی معمولا از چرم و همیشه با دست تهیه می شود. طول بوت های نوک تیز مکزیکی ممکن است به یک و نیم متر هم برسد. این بوت ها اکثرا رنگی هستند و با آینه و چراغ های LED تزئین می شوند و معمولا خواننده ها و رقصندگان از این بوت ها استفاده می کنند.

لباس های زنان مکزیک شامل تونیک های تکه دوزی شده(huipil)، شنل(quechquemitl)، شال(rebozo) و دامن های متنوع که اسم های متفاوتی در محله های گوناگون دارد(enerdo, chincuete,posahuanco, refajo,enagua).

لباس مکزیکی

تونیک ها معمولا بدون آستین هستند و از پشم یا کتان تهیه شدند و با دامن پوشیده می شود. طراحی این تونیک به مذهب، باورها و وضعیت تاهل بستگی دارد. شنل خانم ها شبیه به پانچو با دست تهیه می شود و با رودوزی های متنوع تزئین می شود. شال خانم ها از جنس ابریشم، پشم و یا کتان است که معرف مذهب و محله می باشد. از شال برای حمل غذا و حتی بچه ها نیز استفاده می شود.

در حاشیه دامن ها رودوزی های زیبا می شود و به هنگام رقص و چرخش به شکل یک ستاره در می آیند(jalisco dress). در حاشیه برخی دامن ها از روبان های رنگی استفاده می شود( michoacan dress). در برخی جشن ها حاشیه های گردن و آستین بلوز و دامن را با نقوش گل تزئین می کنند( tabasco dress).

لباس مکزیکی

کارولینا هررا در کالکشن بهار تابستان ۲۰۲۰ از فرهنگ و پوشش مکزیک الهام گرفته بود. پارچه های رنگی با نقوش گل، استفاده از توربان، آرایش مو با گل، بلوز های سفید و دامن های رودوزی شده از ویژگی های این کالکشن بود. آلبرتا فرتی نیز در هفته مد میلان ۲۰۱۴ از دامن هایی با روبان های رنگی استفاده کرده بود. یکی دیگر از طراحان مشهور با نام بنیتو سانتوس نه فقط از پوشش مکزیک بلکه از سینمای مکزیک نیز در کارهایش الهام می گیرد. استفاده از رنگ های سیاه و سفید از ویژگی کالکشن هایش است.

استایلینگمقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *