مانولو بلانیک

مانوئل بلانیک رودریگز زاده سانتا کروز اسپانیا در سال ۱۹۴۲ است. مانولو به همراه مادر و خواهرش در مزارع موز زندگی می کردند. خانواده مانولو می خواستند او سیاستمدار و دیپلمات باشد؛ به همین خاطر وی را در دانشگاه ژنو و در رشته سیاست ثبت نام کردند. اما مانولو در طی سال ها رشته ی خود را به ادبیات، هنر و معماری تغییر داد. او در سال ۱۹۶۵ فارغ التحصیل شد و برای تحصیل در مدرسه هنر های زیبای موزه لوور به پاریس رفت. سپس در سال ۱۹۶۹ برای کار در بوتیک زاپاتا به لندن نقل مکان کرد و در همان سال ها برای مجله ووگ مردان مقاله می نوشت.

در همان سال سردبیر مجله ووگ دایانا وریلند کار و پورتقولیو مانولو را مشاهده کرد و به او پیشنهاد داد تمرکزش را بر روی کفش و اکسسوری بگذارد.

مانولو بلانیک
مانولو بلانیک

سپس در سال ۱۹۷۱ به درخواست طراحان مشهوری چون ossie clark، jean muir و zandra Rhodes برای رانوی هایشان کفش طراحی کرد. مانولو با یک وام ۲۰۰۰ دلاری توانست بوتیک زاپاتا را خریداری کند و در سال ۱۹۷۴ تبدیل به دومین مردی شد که تصویرش روی جلد مجله ووگ بریتانیا چاپ شد.

در سال ۱۹۷۷ اولین کالکشن خود را طراحی کرد و در ۱۹۷۹ اولین بوتیک خود در آمریکا را افتتاح کرد. امروزه بلانیک در لندن، نیویورک، ژنو، مادرید، بارسلونا، مسکو، دبی، ابوظبی، هنگ کنگ، کوالا لامپور، سئول، سنگاپور و توکیو بوتیک دارد.

مانولو بلانیک
مانولو بلانیک

در سال ۲۰۰۰، بلانیک با همکاری گروه نیمان مارکوس اولین تبلیغات آنلاین با مدل های سه بعدی را راه اندازی کردند و تمام کفش ها در کمتر از سه هفته به فروش رفتند.

یکی از تاثیرگذار ترین انسان های زندگی بلانیک، مادرش است؛ او تمام مجلات مد را مطالعه می کرد و ترند های دنیای فشن را در استایلش حفظ می کرد. خانواده بلانیک برای تهیه لباس به پاریس و لندن سفر می کردند و مادرش کفش های خودشان را درست می کرد و توجه بلانیک در همان سال های جوانی به کفش جلب شد.

مانولو بلانیک
مانولو بلانیک

او هیچوقت طراحی کفش را به صورت آکادمیک کار نکرد بلکه مهارت هایش را با مشاهده ی کارخانه های تولید کفش، صحبت با طراحان کفش و تکنسین ها فرا گرفت. وی در ابتدا به طراحی کفش مردان مشغول شد اما بعد از مدتی دریافت که این کار خلاقیت و قدرت تخیلش را محدود می کند و فاقد جذابیت هایی است که در دنیای مد انتظار دارد. او با تمام وجود برای طراحی و تولید هر کفش کار می کند. بلانیک از کفش های تخت متنفر است و به قدرت پاشنه های بلند اعتقاد دارد. او از زیورآلات و نگین برای تزئین کفش ها استفاده می کند.

مانولو بلانیک

مانولو بلانیک تا به حال سه بار موفق به دریافت جایزه انجمن فشن آمریکا (CFDA) به عنوان بهترین طراح سال، دو بار جایزه فشن انگلستان (BFS)، چندین جایزه بین المللی و مدارک افتخاری شده است.

مانولو بلانیک

معرفی طراحان برتر دنیامقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *