آنچه در این مطلب خواهید آموخت پنهان
رضا ندیمی

تولد و تحصیل رضا ندیمی

رضا ندیمی متولد سال ۱۳۵۹ در تهران است. از ۱۲ سالگی به مجلات مد مانند Elle علاقمند شد و به دلیل اینکه برای آقایان در ایران رشته طراحی لباس وجود نداشت، نزدیکترین رشته به آن یعنی طراحی صنعتی را برای مقطع کارشناسی انتخاب کرد. پایان نامه ی او با موضوع زیورآلات مدرن بود. یکی از طراحی هایش در پایان نامه گردن بندی بود که پارچه از آن رد می شد و یقه لباس را شکل می داد. وی مدتی در کلاس های طراحی لباس تهران شرکت کرد سپس به پاریس رفت و در مدرسه Studio Bercot طراحی و مد آموخت.

رضا ندیمی
رضا ندیمی
رضا ندیمی

ندیمی سال ۱۳۸۷ به ایران بازگشت و برند خود را راه اندازی کرد. در ابتدا کارش را با لباس مردانه شروع کرد و سپس لباس زنانه و لباس شب را اضافه کرد. هدف او طراحی لباس های بدون جنسیت است. او می گوید مجموعه اول لباس مردانه مرا بیشتر دختران خریدند. اولین کالکشن ندیمی لباس های خیلی مدرن سیاه بود اما پس از سه سال طرح های آوانگارد و اکسپرسیونیسم را وارد کالکشن هایش کرد.

سبک کاری

تاریخ و سبک های هنری خصوصا موسیقی باروک و معماری گوتیک بر کارهای رضا ندیمی تاثیر بسیاری گذاشته است. او سعی می کند این سبک های هنری را با اصول شرق ترکیب کند و به نوعی شکوه گذشته را وارد زندگی امروزی کند. یکی دیگر از موضوعات تاثیر گذار بر کارهای ندیمی، لباس های سنتی و بومی هر محله مثل قوم بلوچ و کرد است. رنگ های غالب بر کارهای ندیمی، سیاه و سفید است و طرح ها نشان دهنده ی پیروی از مینیمالیسم و آوانگارد می باشند. هنرمندانی که رضا ندیمی از آن ها الهام می گیرد یوجی یاماموتو، الکساندر مک کویین و مارتین مارجلا هستند.

رضا ندیمی

یکی از المان های متفاوتی که در لباس های ندیمی دیده می شود، پلیسه برای مردان است. او می گوید در ایران باستان نیز مردان از دامن استفاده می کردند. پارچه های طرح دار کالکشن هایش، اکثرا قلمکار اصفهان اما تک رنگ سیاه هستند. یکی دیگر از المان های قابل توجه در کارهای ندیمی، کلاغ است. انتخاب کلاغ در کارهایش به دلیل عمر طولانی، باهوشی و مشاهده گری اش است.

reza nadimi
رضا ندیمی

او عقیده دارد هر منطقه یا هر شخص باید بر اساس روحیات خودش لباس بپوشد؛ از همین رو کالکشن های ندیمی بیانگر روحیات، تفکر، موسیقی که گوش می دهد و یا طبیعتی که می نگرد، می باشند.

هنرمندان ایرانی نیز همچون بهرام رادان، باران کوثری، نوید محمد زاده، رضا یزدانی و نگار جواهریان از لباس های رضا ندیمی در مناسبت های گوناگون استفاده کردند.

رضا ندیمی
reza nadimi

کارهای ندیمی در مجلات مشهور جهانی همچون Vanity Fair به نمایش گذاشته شده است.

علاوه بر فروش کارها در دوبی و قبرس، به زودی در فروشگاه های اروپا نیز کارهایش را عرضه می کند.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *