تاثیر روانشناسی رنگ سازمانی در طراحی برند

روانشناسی رنگ در برندین

برسی روانشناسی رنگ سازمانی در طراحی برند :در سال ۲۰۱۵ عکسی از یک لباس در دنیا فراگیر شد و مردم را به دو دسته تقسیم کرد؛ دسته ی اول لباس را به رنگ طلایی و سفید می دیدند و دسته ی دوم آبی و مشکی. این عکس یک سوال ایجاد کرد که چگونه یک موضوع مشخص مثل رنگ می تواند چنین دو دستگی ایجاد کند؟ پاسخ این سوال در دنیای برندینگ و روانشناسی رنگ نهفته است.

روانشناسی رنگ سازمانی در طراحی برند

روانشناسی رنگ برند چیست؟

روانشناسی رنگ برند مطالعه ی تاثیرات رنگ هایی است که از برند دریافت می کنیم. رنگ ها بر احساسات ما تاثیرگذارند و این احساسات نقش مهمی در رفتار ما به عنوان مصرف کننده دارند. روانشناسی رنگ برند چارچوبی برای فهم چرایی و چگونگی تعامل ما با برند ها در زندگی مان فراهم می کند. با این که تاثیر رنگ ها بسته به جنسیت، زمینه های فرهنگی و تجربیات شخصی از یک شخص به شخص دیگر متفاوت است، مطالعات روانشناسی بیشماری چارچوب و خطوط راهنمای کلی را در این زمینه تایید می کند. این خطوط راهنما فهم هدف اساسی برندینگ یعنی طراحی و شکل دهی واقعیات برای تاثیر بر ادراک مصرف کننده را آسان می سازد.

حتماً می دانید که رنگ قرمز هم احساس عشق و هم احساس خطر را برانگیخته می کند. رنگ آبی حس آرامش و سردی را به خاطر می آورد. اما رنگ نارنجی و یا طوسی چطور؟ احساسات نامحسوس مثل هماهنگی و امید چطور؟ کدام رنگ ها بیشترین ارتباط را با این احساسات دارند؟ از آنجایی که رنگ ها محرک اصلی بینایی هستند، اینها سوال های مهمی هستند که روانشناسی رنگ پاسخگویشان هست.

زمینه و فرهنگ در روانشناسی رنگ حائز اهمیت است. از آنجا که هر رنگ می تواند دو احساس کاملا متفاوت را ایجاد کند، نحوه ی استفاده برند از رنگ نیز احساسات متفاوتی چون سلامتی و بیماری ( رنگ سبز) برانگیخته می کند. انتخاب رنگ مناسب برای برند و شناخت هدف اصلی برند می تواند تصمیمی منطقی باشد، البته فراموش نکنید که هیچ کدام از احساسات لزوما وابسته به رنگ های گفته شده نیستند.

در ادامه لیستی از ۱۲ رنگ رایج در برندینگ و طراحی لوگو به همراه ویژگی های احساسی وابسته به آن ها ارایه می گردد.

روانشناسی رنگ قرمز

از قرمز می توان به عنوان پر تحرک ترین رنگ یاد کرد که تاثیراتش بر روان نامحسوس نیست. به همین دلیل استفاده از این رنگ در برندینگ باید با احتیاط و دقت انجام شود. رنگ قرمز باعث کاهش تفکر تحلیلی می شود و به واکنش های ما سرعت بیشتری می بخشد. به همین دلیل است که قیمت تخفیف خورده در فروشگاه ها روی لیبل قرمز رنگ نوشته می شود.

در مسابقات ورزشی، آمار باخت گروهی که در مقابل گروه قرمز پوش بازی می کنند بیشتر است. دانشجویانی که نمرات پایین دریافت می کنند با علامت رنگ قرمز مشخص می شوند. قرمز علامت تابلوهای بسیاری در خیابان ها، غلط های امتحانی و هشدار های امور مالی می باشد.

قرمز بلند ترین طول موج را داراست و نزدیک تر از آن چه که هست به نظر می رسد. قرمز رنگ شوق و عشق است و اشتها را زیاد می کند. این رنگ با ویژگی محافظه کاری هماهنگ است و رنگ پرچم های کمونیسم و سوسیالیسم نیز بوده است.

پیامد های مثبت این رنگ قدرت، شوق، انرژی، شجاعت، هیجان و پیامد های منفی خشم، پرخاشگری، خطر، هشدار، مبارزه طلبی و درد است.

روانشناسی رنگ نارنجی

بین رنگ قرمز و زرد، نارنجی است. نارنجی رنگی تحریک کننده، پر اشتیاق و گرم است. رنگی سرگرم کننده و پر انرژی که در برندینگ بسیاری از تیم های ورزشی دیده می شود. بر خلاف قرمز یا زرد، نارنجی برای جلب توجه در مخروط های ترافیکی و تضمین های تبلیغاتی استفاده می شود. مصرف کنندگان این رنگ را با ارزش می دانند و این ویژگی باعث شده برند هایی چون Home Depot ( بزرگترین مجموعه ی فروش ابزار خانگی) به این رنگ بهای زیادی دهند.

از منظر فیزیکی، طیف رنگ نارنجی آسایش، گرما، غذا و پناهگاه را تداعی می کند. نارنجی رنگ غروب، مرکبات و کدو حلوایی است که آن را مناسب برای مصرف کنندگان لباس های پاییز و هالووین می سازد. هنگامی که این رنگ در کنار مشکی قرار می گیرد، احساس بیهودگی و وحشت را به یاد می آورد.

پیامد های مثبت رنگ نارنجی رشادت، اعتماد به نفس، گرما، نوآوری، دوستی، انرژی و پیامد های منفی این رنگ محرومیت، ناامیدی، بیهودگی، عدم تحرک، جهل و تنبلی است.

روانشناسی رنگ زرد

به نظر می رسد رنگ زرد کمترین تعداد طرفدار را دارد؛ اما کسانی که این رنگ را دوست دارند نسبت به انتخابشان بسیار پر شور هستند. رنگی شاد محسوب می شود اما مقدار زیادی از آن احساس خشم، ناامیدی، ترس و اضطراب را رها می کند و به همین دلیل چالش برانگیز ترین رنگ برای انتخاب محسوب می شود. استفاده ی درست از این رنگ باعث افزایش متابولیسم و اعتماد به نفس می شود. به دلیل داشتن طول موج بلند، رنگی کاملا مشخص برای جلب توجه در تابلو های خیابان، تبلیغات و اخطار است.

پیامد های مثبت زرد خوش بینی، گرما، شادی، خلاقیت، دانایی، برون گرایی و پیامد های منفی این رنگ غیر منطقی بودن، ترس، اخطار، اظطراب، ناامیدی و بزدلی است.

روانشناسی رنگ سبز

سبز راحت ترین رنگی است که به چشم ما می آید زیرا نیاز به هیچ اصلاح و تنظیمی هنگام برخورد با شبکیه چشم ندارد. رنگی آرامش دهنده و خشنود است. مجریان و یا هنرمندان قبل از اجرا در اتاقی سبز استراحت می کنند. این رنگ بینایی را بهتر می کند و در تاریکی استفاده می شود.

در میان طیف های رنگی، سبز رنگ تعادل است و طبیعت و باروری را تداعی می کند. دنیای سبز، دنیایی امن، سرحال، پر از آب و زندگی است و به همین علت رنگی اطمینان بخش است. مانند دیگر رنگ ها، سبز نیز جنبه ی منفی دارد و همزمان نماد سلامت و بیماری، شانس و حسادت است.

پیامد های مثبت رنگ سبز سلامتی، امید، تازگی، طبیعت، رشد، سعادت و پیامد های منفی این رنگ کسالت، رکود، حسادت، بی حسی و بیماری است.

روانشناسی رنگ فیروزه ای

فیروزه ای با تجسم موقعیتی که بین امنیت تامل برانگیز آبی و سادگی سبز دارد، رنگی تحول گرا است. وضوح فکر و ارتباط را تداعی می کند. رنگی الهام بخش برای روان، ذخیره کردن انرژی و تحریک افکار مثبت می باشد.

این رنگ خلاقیت و ابراز عقاید خود را تقویت می کند. در مارکتینگ، رنگ فیروزه ای برای برند های مرتبط با آموزش، رسانه، ارتباطات و تکنولوژی استفاده می شود. هم چنین رنگی ایده آل برای محصولات پاک کننده است. به عنوان رنگی تحول گرا، استفاده ی نادرست از آن بی احتیاطی و نامیزانی را تداعی می کند.

پیامد های مثبت رنگ فیروزه ای ارتباطات، شفافیت، آرامش، الهام، بیان عقاید، درمان و پیامد های منفی این رنگ غرور، نهان کاری، غیر قابل اعتماد بودن، سکوت و ناهمواری می باشد.

روانشناسی رنگ آبی

جایی که قرمز رنگ بدن است، آبی رنگ ذهن است. رنگ سکوت، آرامش، وضوح و ارتباطات است. به نقل از آمار روانشناسی رنگ ها، آبی رایج ترین رنگ مورد علاقه ی مردم جهان است و اکثر طرفدارانش مردان هستند. آبی رنگی است که هر زمان و هرجا در زندگی مان قرار دارد؛ رنگ آسمان و دریا.

استفاده ی همه گیر جهان از رنگ آبی و وجود این رنگ در طبیعت باعث شده آبی به رنگی آرام، محافظه کار و پیرو سنت تبدیل شود. برند ها هنگام انتخاب این رنگ خطری نمی پذیرند زیرا نماد استحکام و اعتماد بوده است و کارکنان در اتاق های آبی فعال ترند. البته که آبی رنگ ناراحتی و سردی نیز می باشد. رنگ آبی هم چنین باعث از بین رفتن اشتها می شود زیرا آن را به عنوان سم یا غذای فاسد و کپک زده می شناسند. پیشنهاد می کنند که برای برنامه های کاهش وزن در بشقاب آبی غذا بخورید.

پیامد های مثبت رنگ آبی اعتماد، وفاداری، اطمینان، منطق، آرامش، امنیت و پیامد های منفی این رنگ سردی، ناهمواری، بی احساسی، بی احتیاطی و غیر دوستانه می باشد.

روانشناسی رنگ بنفش

بنفش با ترکیب آبی و قرمز یک تعادل زیبا بین صفات زنانه و مردانه، گرما و سرما ایجاد می کند. ترکیب آرامش آبی و هیجان قرمز ممکن است ناخوشایند باشد مگر اینکه یکی از رنگ ها تسلط بیشتری بر دیگری داشته باشد. بنفش مایل به آبی سرد و بنفش مایل به قرمز گرم است.

بنفش نماد سلطنت، شجاعت، ثروت و کمال و یکی از رنگ های کم یاب موجود در طبیعت است. این رنگ کوتاه ترین طول موج را داراست و به همین علت با زمان، فضا و کیهان هماهنگ است و آغشته به معنویت، تعمق، میانجی گری و تقویت تخیل و خلاقیت می باشد.

پیامد های مثبت این رنگ خرد، ثروت، روحانیت، تخیل برانگیز، کمال و پیامد های منفی درونگرایی، انحطاط، سرکوب، فرومایگی و بی اعتدالی می باشد.

روانشناسی رنگ ارغوانی

ارغوانی رنگ تعادل احساسات و هماهنگی فیزیکی است. رنگی است که در عین حال، هم نشان خوش سلیقگی و هم واقع گرایی؛ هم منطق و هم زیرکی و یادآور محبت، حمایت، اعتماد به نفس و رضایت است. رنگ ارغوانی نشان دهنده ی تغییر و پیشرفت است و ما را ترغیب می کند ایده های قدیمی را دور بیاندازیم و از ایده های جدید استقبال کنیم. این رنگ برای برند های خلاق و نوآور مناسب است.

پیامد های مثبت این رنگ تخیل، اشتیاق، تغییر، خلاقیت، نوآوری، توازن و پیامد های منفی آن خشم برانگیزی، مخالفت، بی ملاحظگی، بی قاعدگی، بی فکری و زودگذر بودن است.

روانشناسی رنگ قهوه ای

قهوهای از ترکیب قرمز، زرد و درصد زیادی مشکی به وجود می آید و به همین علت آغشته با جدیت رنگ مشکی اما با طیف نرم تر است. قهوه ای رنگی مستحکم، قابل اعتماد و به وفور در طبیعت وجود دارد. اعتماد و اطمینان چوب و یا چرم را دارد و بیشتر مورد پسند مردان است. ویژگی های حمایت کننده و در عین حال ناراحت و خیال انگیز دارد. اگر در جای مناسب استفاده شود، معنای کاربردی و سودمندی دارد.

پیامد های مثبت این رنگ جدیت، گرما، زمین شناسی، اعتماد، حمایت، اعتبار و پیامد های منفی سنگینی، کمبود کمال و پختگی، ناراحتی، آلودگی و محافظه کاری است.

روانشناسی رنگ مشکی

وقتی همه ی رنگ ها جذب شوند، رنگ سیاه به وجود می آید و این واقعیت پیامد های روانشناسی عمیقی دارد. سیاه نماد قدرت است. انرژی را جذب و شخصیت را پنهان می کند و با نبود نور، طیف های شوم آن مشخص می شود. در کنار رنگ مخالفش سفید، سیاه نماد پیچیدگی، وزن و جدیت است. رنگی مانا که همیشه ترند بوده است.

سیاه رنگ کمال و هم چنین عزاداری و رنگ لباس کشیش ها و نیز انسان های شرور است. می تواند هم زمان دلالت بر خدا و نافرمانی و یا شیطان باشد.

پیامد های مثبت این رنگ کمال، امنیت، قدرت، زیبایی، استحکام و پیامد های منفی ظلم، سردی، تهدید، سنگینی، شیطان و عزا می باشد.

روانشناسی رنگ خاکستری

به نظر می آید خاکستری خالص هیچ گونه ویژگی های شخصیتی غالب ندارد؛ اما به این معنا نیست که رنگ پر قدرتی نباشد. خاکستری رنگی مدرن و کامل است، رنگی که تا به حال برای تکنولوژی و برند های لاکچری سودمند بوده است. این رنگ هم زمان می تواند نماد ضعف و قدرت باشد.

استفاده ی درست از این رنگ قدرت و کمال را تحریک می کند و یک صفحه ای است که ایده های پر جسارت در آن می توانند موفق شوند. برخی خاکستری را نبود رنگ می دانند اما در واقع مثل این است که شنلی روی رنگ های موجود بیاندازیم. این رنگ حتی روی رنگ های اطرافش هم تاثیر می گذارد و هم می تواند در فضای اطراف توازن ایجاد کند و هم اگر به جای سفید به کار رود، فضای منفی ایجاد می کند.

پیامد های مثبت این رنگ تاثیر ناپذیری در مقابل گذر زمان، بی طرفی، قابل اعتمادی، هوشمندی، قدرت و پیامد های منفی آن نبود اعتماد به نفس، افسردگی، نبود انرژی و بی مزگی می باشد.

روانشناسی رنگ سفید

سفید برعکس سیاه که جذب همه ی رنگ ها می باشد، انعکاس تمامی رنگ هاست. به همین دلیل در طول تاریخ سفید همیشه نماد پاکی و بی گناهی بوده است. رنگ سفید معانی زیادی در جاهای مختلف دارد. مثلا در نظام های پزشکی، سفید به معنای تمیزی است و خارج از بیمارستان ها، ارتباط این رنگ با عروسی کاملا شناخته شده و واضح است. همچنین سفید رنگ مدرنی است و به همین دلیل توسط برند هایی مثل اپل برای شیک و براق نشان دادن طراحی کالاهایشان استفاده می شود.

سفید رنگ صفحه های خالیست و به همین دلیل میتواند بیان گر تازگی نیز باشد. اما اگر از آن اشتباه استفاده شود می تواند یادآور تنهایی، سردی و پوچی باشد.

پیامد های مثبت این رنگ تمیزی، پاکی، سادگی، تازگی، روشنی و پیامد های منفی این رنگ سردی، غریبگی، پوچی، برتری طلبی و تنهایی است.

در نهایت، هویت برند شماست که مشخص می کند نوع نگاه دنیا به برند شما چگونه است و رنگ، تاثیر بسزایی در این نوع نگاه می گذارد. انتخاب ترکیب رنگی که به بهترین شکل ممکن شخصیت برند شما را نمایان کند، برای ساخت یک برند معتبر بسیار حائز اهمیت است و این تصمیم نباید فقط بر پایه ی احساسات و علاقه ی شخصی گرفته شود. با درک روانشناسی رنگ ها اطلاعات به دست آمده از چندین آزمایش علمی معتبر در اختیار شما قرار می گیرد و با استفاده از آن ها شما می توانید مناسب ترین رنگ ها را برای برندتان انتخاب کنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *