تاثیرگذارترین فشن‌شوها در دنیای مد

The most influential fashion collections in the world

 

با وجود تغییرات زودگذر ترند ها و کالکشن های فصلی، هنوز هم نمی توانیم با شکوه ترین و خلاق ترین کالکشن و فشن شو ها را فراموش کنیم. هر کالکشن به یک کپسول زمان تبدیل می شود، هر کدام مستندی از یک دوره ی ارزشمند در تاریخ آن برند، یک اثر هنری و روح آن فصل است. اینجا چند نمونه از تاثیر گذار ترین فشن شوها را بازگو می کنیم.

جان گالیانو در شوی اوت کوتور ۱۹۹۸ دیور انگار که همه ی ما را به یک مراسم با شکوه دعوت کرده بود. لباس ها مانند لباس های رقص قرن بیستم بودند. لباس های بلند مخملی، کت و دامن ها ی زیبا و کلاه های قرمز. شو با بارش کاغذ های کوچک رنگی که مانند پروانه در سالن می چرخیدند، به پایان رسید. جان گالیانو در کالکشن اوت کوتور بهار دیور سال ۲۰۰۷ از اپرای کلاسیک و لباس های تئاتری الهام گرفت. مدل ها لباس های بلند غول پیکر به تن داشتند، صورت ها مثل گیشا (خانم های ژاپنی که با رقص و آواز رسوم کهن ژاپن را به نمایش می گذارند) گریم شده بودند و هر لباس با مهره های نفیس و رودوزی های دقیق مزین شده بود.

اولین کالکشنی که کارل لاگرفیلد برای شنل به دور از ظاهری تیره طراحی کرد، بهار سال ۲۰۱۰ بود. این کالکشن به دور از پارچه های پشمی راه راه بود. (ظاهری که شنل همیشه در کالکشن هایش حفظ می کرد) مدل ها لباس های نقره ای از جنس ابریشم و پارچه های بسیار براق پوشیده بودند.

کالکشن بهار ۱۹۹۸ پرادا شامل لباس هایی با رنگ هایی از جمله سبز آواکادو و قهوه ای تیره بود که تا آن زمان زیبا به شمار نمی رفتند. همه ی لباس ها با صندل های عجیب و غریب پوشیده شده بودند. کسی کالکشن منحصر به فرد بهار تابستان پرادا در سال ۲۰۰۸ را نمی تواند فراموش کند. لباس هایی با پارچه های سبک و نیمه شفاف به رنگ های روشن و چاپ های تصویر سازی شده این شو را منحصر به فرد کردند. پرادا هم چنین فیلم کوتاهی با عنوان شکوفه ی لرزان پخش کرد. در این فیلم تمام اشیای روزمره زندگی به چیزهایی مربوط به فشن تبدیل می شدند که توسط موجودات کنجکاو پوشیده می شدند. گل ها به کفش های پاشنه بلند، ماهی به کیف پرادا و اشیا به لباس تبدیل می شدند. هم چنین کالکشن پاییز زمستان او در سال ۲۰۱۲ در تمام دنیا زبانزد شد. او شو خود را تبدیل به فرش قرمزی با شکوه برای هفت تن از بهترین بازیگران مرد هالیوود از جمله گری اولدمن، آدرین برادی و ویلیم دفو کرد.

به نقل از منتقدان کالکشن پاییز ۱۹۹۶ دولچه اند گابانا ظرافت مطلق بود. این کالکشن شامل ژاکت های مخملی، کت با خز عظیم، دستمال گردن های ابریشمی و حتی مواقعی گربه در دست بود.
الکساندر مک کویین به ابداع فشن شوهای خالقانه معروف بود. اما به نقل از خبرنگاران تا به حال شویی به خطرناکی، پیچیدگی و جذابی فشن شوی بهار تابستان الکساندر مک کویین سال ۱۹۹۸ وجود نداشت. مدل ها روی سالن شیشه ای راه می رفتند، موسیقی آشوبگرایانه پخش می شد، باران ساختگی بر سر مدل ها می بارید و نور های طلایی سالن را روشن می کرد. تنها مک کویین بود که می توانست هرج و مرجی زیبا ایجاد کند. یک سال بعد بهار ۱۹۹۹ بیش از اینکه یک فشن شو باشد، یک نمایش هنری بود. شالوم هارلو(سوپرمدل کانادایی) در مرکز قرار داشت و دو ربات در اطرافش به لباس سفید وی رنگ می پاشیدند. در پایان هارلو تلو تلو خوران به سمت حضار قدم زد. به نقل از منتقدان یک شوی بسیار قدرتمند بود. کالکشن بهار تابستان الکساندر مک کویین سال ۲۰۱۰ شامل لباس هایی بود که نقوش حجاری، خزندگان عجیب و غریب، موجودات زیستی و مناظر طبیعی شبیه به شکل سطح سیارات داشتند. این همان زمانی بود که برای اولین بار از بوت های نمادین و بزرگ این برند رونمایی شد و تا به امروز شناخته شده اند. آخرین حضور وی در هفته ی مد پاریس سال ۲۰۰۹ بود. مک کویین دو دوربین درون سالن قرار داده بود تا به صورت زنده پخش شود. طبیعت، بدن و گرم شدن زمین موضوعات الهام دهنده ی او بودند و شو نشان دهنده ی نظریه ی تکامل داروین بود. وی آینده ای را در ذهن مجسم می کرد که انسان ها مجبورند از زندگی روی زمین به زندگی درون آب برای بقا روی آورند. طرح کلی رنگ سالن از سبز و قهوه ای (زمین) به آبی (اقیانوس) تغییر می کرد. طرح پارچهها از خزندگان به موجودات دریایی مثل عروس دریایی و سفره ماهی نیز تغییر می کرد.
در شو پاییز ورساچه سال ۱۹۹۱ ،جیانی ورساچه بهترین سوپرمدل ها از جمله نایومی کمپبل، سیندی کرافورد، لیندا اونجلیستا و کریستی ترلینگتون را دست در دست هم زمانی که آهنگ آزادی را لبخوانی می کردند به درون سالن فرستاد.

یکی از خلاقانه ترین و تاثیر گذار ترین فشن شو ها متعلق به شوی بهار ۱۹۹۸ حسین چالیان( طراح لباس بریتانیایی ترکیه ای) می باشد. این طراح با نگاهی به پوشش زنان مسلمان چادر هایی با اندازه و اشکال متفاوت طراحی کرد و تبدیل به یکی از خبرساز ترین اتفاقات دنیای مد شد.
در آخر کالکشن حیرت انگیز پاییز ۲۰۱۰ ژیوانشی به طراحی ریکاردو تیشی زیبایی خالص بود. یکی از لباس ها با مهره های نفیس، رودوزی های دقیق و پر های شناور شترمرغ مزین شده بود.

مقالاتنقد کالکشن برند های معتبر دنیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *